Wywiady

Party Radar - aplikacja dla mieszczuchów namierzy dobre imprezy

Party Radar - aplikacja dla mieszczuchów namierzy dobre imprezy

2314

Chcesz iść na imprezę ale nie jesteś pewien którą wybrać? Teraz ten dylemat pomoże rozwiązać aplikacja mobilna. To w niej można sprawdzić jaka jest atmosfera w klubie oraz ile osób się w nim bawi. Narzędzie działa w systemie real-time – oceny imprez w klubach wystawiane są w czasie rzeczywistym. To pierwsze tego typu rozwiązanie na polskim rynku.

Źródło: newsrm.tv.

Polskie miasta jednymi z najbardziej zanieczyszczonych w Europie

Polskie miasta jednymi z najbardziej zanieczyszczonych w Europie

2075

Z raportu WHO wynika, że jakość powietrza w Polsce należy do jednej z najgorszych w Unii Europejskiej. Z dziesięciu najbardziej zanieczyszczonych miast połowa znajduje się w Polsce. Początek sezonu grzewczego to okres, kiedy problem ten narasta. Z badania przeprowadzonego przez instytut badawczy ARC Rynek i Opinia w ramach kampanii „Nie rób dymu” wynika, że choć 65 proc. stara się unikać palenia śmieci, to dla 20 proc. to działanie proekologiczne i pożyteczne. Przeprowadzona w ramach kampanii analiza emisji pochodzącej z drewna potwierdza, że może być ono paliwem niskoemisyjnym. Pod warunkiem że będzie odpowiednio przygotowane, czyli sezonowane (suche) oraz rozpalane od góry, ponieważ żar przenosi się z góry na dół.

Źródło: newseria.pl.

Kyokushin Cup4. Ostra rozgrzewka karateków w Ząbkach

Kyokushin Cup4. Ostra rozgrzewka karateków w Ząbkach

2433

Tym razem spotkaliśmy się w Ząbkach na turnieju seniorów. Udało się zaprosić do udziału w zawodach medalistów mistrzostw Polski i Europy. Turniej w Ząbkach odbywał się 3 tyg. przed Mistrzostwami Polski Open. Seniorzy sprawdzali formę w full kontakcie w kategorii +80kg i powyżej. Dzieci mogły podglądać, jak walczą najlepsi zawodnicy w kyokushin karate. Być może one też kiedyś powalczą w finale kolejnych edycji tego turnieju.

Warszawa wykorzystuje wirtualną rzeczywistość do promocji miasta

Warszawa wykorzystuje wirtualną rzeczywistość do promocji miasta

2007

Warszawa postanowiła wykorzystać do promocji miasta najnowsze technologie. Stawia na aplikacje mobilne, które wykorzystują wirtualną rzeczywistość jako formę poznawania miasta i jego historii. Ostatnio powstała aplikacja wirtualnej rzeczywistości #HoryzontHistorii. Miasto proponuje także aplikację pozwalającą na selfie z awatarem Fryderyka Chopina.

– Tworzymy aplikacje na urządzenia mobilne, wykorzystujemy rozszerzoną rzeczywistość, wirtualną rzeczywistość po to, żeby pokazać miasto w sposób, jaki nie jest do zobaczenia w normalnych warunkach. Chodzi o to, żeby pokazać miejsca, których nie można zwiedzić, a dzięki wykorzystaniu nowoczesnych technologii jest to możliwe – tłumaczy Anna Witkowska, dyrektor Stołecznego Biura Turystyki.

Burmistrz Marek dumny z 1. strefy biletowej

Burmistrz Marek dumny z 1. strefy biletowej

2581

22 września ZTM Warszawa, Rada Warszawy i Rada Miasta Marki osiągnęły porozumienie w kwestii dołączenia miasta Marki do 1. strefy biletowej stolicy. Od 1 listopada br. mieszkańcy obu miast będą mogli podróżować korzystając z tych samych biletów.

Mieszkańcy Marek odczują zmiany w swoich portfelach. Dzięki wejściu do stołecznej strefy komunikacyjnej oszczędzą na biletach. Każdy kij ma jednak dwa końce. Miasto Marki zwiększy za to płatności na rzecz warszawskiego ZTM z 3.5 mln do 4.5 mln rocznie.

W związku ze zmianą stref biletowych modyfikacjom ulegnie numeracja autobusów. Linia 718 zostanie zmieniona na 140, 732 na 240, a 805 na 340. Trasy autobusów bez zmian.

Źródło: UM Marki.

Warszawa testuje smart parking

Warszawa testuje smart parking

2061

Smart parking to rozwiązanie, które pomoże mieszkańcom znaleźć w bardzo szybki sposób wolne miejsce parkingowe. Taki system powstał już w Warszawie, są dwie instalacje pilotażowe – mówi Wojciech Dec, product manager z obszaru smart city w Comarchu.

Pierwsza instalacja znajduje się na stołecznym pl. Konstytucji, druga zaś umiejscowiona jest przy Dworcu Centralnym. Według informacji Zarządu Dróg Miejskich (ZDM) w pierwszej lokalizacji zamontowano półokrągłe czujniki po środku każdego miejsca. Z kolei przy ul. E. Plater system obsługują kamery.

Źródło: newseria.pl.

Szukamy

Szukamy "młodych bohaterów" w powiecie wołomińskim

2524

Przyłączmy się do akcji ogłoszonej przez MSWiA pod nazwą "Młody Bohater". Szukajmy w swoim otoczeniu młodych ludzi, którzy swoją postawą i czynami zasługują na wyróżnienie. To mogą być dokonania wielkie, jak uratowanie komuś życia, albo po prostu poinformowanie służb o zbliżającym się niebezpieczeństwie lub zagrożeniu.

Nagrodą w akcji jest okolicznościowy medal, który zostanie wręczony przez Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji. "Młodzi bohaterowie" będą też wpisani do specjalnego rejestru na stronach MSWiA, gdzie każdy będzie mógł poznać ich historię.

JadeBusem - aplikacja dla dojeżdżających do Warszawy

JadeBusem - aplikacja dla dojeżdżających do Warszawy

2340

W Ząbkach powstała aplikacja mobilna, którą każdy mieszkaniec powiatu wołomińskiego powinien mieć w swoim telefonie. Przyda się ona każdemu, kto musi korzystać z codziennych dojazdów do i z Warszawy. JadeBusem to aplikacja, dzięki której znajdziemy najlepsze połączenie autobusowe, w dowolnym miejscu i czasie. Aplikację stworzył Grzegorz Bielański na bazie własnych doświadczeń z lokalną komunikacją miejską.

PKO BP przypomina o 72. Rocznicy Powstania Warszawskiego

PKO BP przypomina o 72. Rocznicy Powstania Warszawskiego

2531

„1 sierpnia ’44. Pamiętamy” − takim hasłem na fasadzie stołecznej rotundy PKO Bank Polski przypomina o 72. Rocznicy Powstania Warszawskiego i włącza się w jej obchody. Bank zaprasza na wyjątkową wystawę zdjęć Jerzego Tomaszewskiego, korespondenta i fotoreportera powstania. PKO Bank Polski kolejny raz włącza się w obchody rocznicowe Powstania Warszawskiego. Kilka lat wcześniej na budynku Rotundy można było zobaczyć prezentację portretów kobiet biorących udział w Powstaniu, będącą częścią wystawy „Kobiety-Powstańcy”.

Źródło: newsrm.tv.

Mazowsze stworzyło aplikację mobilną dla pielgrzymów

Mazowsze stworzyło aplikację mobilną dla pielgrzymów

2346

Aplikacja mobilna „ŚDM Mazowsze” pozwoli pielgrzymom zaplanować zarówno zwiedzanie Mazowsza, jak i zaplanować aktywny wypoczynek. Aplikacja to nie tylko lista najciekawszych atrakcji turystycznych Mazowsza (z dokładnym opisem i lokalizacją na mapie), ale też wykaz wydarzeń, które odbywają się w tym czasie w naszym regionie, czy szereg praktycznych informacji dotyczących np. możliwości bezpłatnego podróżowania na terenie województwa. Świetną pamiątką dla pielgrzymów będzie również tzw. fotopamiątka. Korzystając z aplikacji, można zrobić zdjęcie z tematyczną grafiką w tle i np. udostępnić ją znajomym za pomocą mediów społecznościowych.

Burmistrz Chaciński ojcem porozumienia ws. DW635

Burmistrz Chaciński ojcem porozumienia ws. DW635

2967

Jak powiedział Kazimierz Rakowski, starosta wołomiński, duże zasługi w osiągnięciu porozumienia z mieszkańcami Nowego Jankowa oraz Towarzystwem na Rzecz Środowiska ma Krzysztof Chaciński – burmistrz Radzymina. Wszystkie strony podkreślają zgodnie, że długotrwały impas w rozmowach miedzy władzami samorządowymi, a mieszkańcami wynikał przede wszystkim z braku dobrej woli po stronie lokalnych władz. Nie było chęci komunikacji i wysłuchania racji zwykłych ludzi. Jak obiecują sygnatariusze porozumienia, teraz ma się to zmienić, a rozwój cywilizacyjny i zmiany w infrastrukturze nie będą odbywały się kosztem mieszkańców i ich mienia.

Życzenia marszałka Struzika na 4. urodziny lotniska w Modlinie

Życzenia marszałka Struzika na 4. urodziny lotniska w Modlinie

2311

15 lipca przypadają 4. urodziny Modlina. Lotnisko od początku funkcjonowania obsłużyło już 7 milionów pasażerów! Po czterech latach funkcjonowania jest to piąte największe lotnisko w Polsce. Od początku roku port przyjął 1,5 mln pasażerów.

„Modlin to przykład autentycznego sukcesu. Liczby mówią same za siebie, przez cztery lata działania lotniska skorzystało z niego aż 7 mln pasażerów. Modlin to też piąty port pod względem ruchu lotniczego w kraju. Życzę załodze i wszystkim zaangażowanym w rozwój tego lotniska dalszych sukcesów, a pasażerom bezpiecznych podróży z Modlina i do Modlina” – podkreśla marszałek Adam Struzik.

Nagroda dla Urzędu Marszałkowskiego w Warszawie

Nagroda dla Urzędu Marszałkowskiego w Warszawie

3283

Już po raz drugi Urząd Marszałkowski Województwa Mazowieckiego w Warszawie otrzymał znak jakości „Przyjazny Urząd”. To prestiżowe wyróżnienie w kategorii „urzędy marszałkowskie” przypada w udziale najbardziej otwartym na potrzeby klientów placówkom. – Nagroda „Przyjazny Urząd” to dla nas bardzo ważne wyróżnienie, bo jej otrzymanie oznacza, że jesteśmy przyjaznym urzędem zarówno dla klientów, jak i pracowników. Kapituła konkursu wysoko oceniła przyjęte przez nas rozwiązanie takie jak: transparentność, udział mieszkańców w kreowaniu prawa, czytelną informację czy profesjonalną obsługę w urzędzie - powiedziała Tamara Borkowska, zastępca dyrektora departamentu organizacji do spraw organizacyjno-prawnych i pełnomocnik marszałka ds. zintegrowanego systemu zarządzania.

Wielki marsz z psami przejdzie ulicami Warszawy

Wielki marsz z psami przejdzie ulicami Warszawy

2541

Psy ich opiekunowie oraz gwiazdy wspólnie przejdą ulicami Warszawy. W środę 13 lipca, odbędzie się główne wydarzenie w ramach kampanii społecznej „Nakarm zwierzaka ze schroniska”. Wielki marsz z psiakami ma na celu promowanie idei wspierania schronisk w całej Polsce, a także ma za zadanie zwrócić uwagę publiczną na problem pomocy bezpańskim zwierzętom.

- Zapraszamy właścicieli czworonogów małych i dużych aby wraz z nami uczestniczyli w wielki marszu z psiakami. Naszym celem jest wsparcie ponad 100 schronisk oraz fundacji pro zwierzęcych na terenie całej Polski – mówi newsrm.tv Agnieszka Kozak, MojaKampania.pl.

Źródło: newsrm.tv.

"Kobyłkowskie Dziki" szukają sponsora

2688

Sekcja trójboju siłowego MKS Wicher Kobyłka może poszczycić się wieloma medalowymi zdobyczami przywiezionymi z zawodów rangi Mistrzostw Polski, Europy i Świata. Tym bardziej dziwi brak sponsora strategicznego, który zapewniłby sekcji rozwój, a sam ogrzałby się w blasku kolejnych medali. Najbliższa wielka impreza już w dniach 19-25 czerwca w mieście Killen w Stanach Zjednoczonych. Szanse medalowe mają dwaj zawodnicy Wichru: Michał Skonieczny i Patryk Zaniewski. Przeszkodą jest jednak duży koszt wyjazdu wynoszący wg różnych szacunków od 12 do 20 tys. złotych. "Kobyłkowskie Dziki" – jak o sobie sami mówią – mobilizują fanów i wciąż mają nadzieję na znalezienie sponsora.

Burmistrz Wołomina: Przetrzymamy, bo wiemy, że jutro będzie lepiej

Burmistrz Wołomina: Przetrzymamy, bo wiemy, że jutro będzie lepiej

2630

Węzeł S8, mini-obwodnica Wołomina, modernizacja trasy kolejowej i połączenie z warszawskim systemem ZTM, a do tego system parkingów "park&ride" - to wszystko sprawi, że Wołomin będzie coraz lepiej skomunikowany z Warszawą i resztą Polski. W pół godziny będzie można dotrzeć do centrum stolicy. Otworzy to także szanse na inwestycje w gminie i w powiecie. Wzrośnie wartość gruntów. Oczywiście, wiąże się to z przejściowymi trudnościami, ale - jak mówi p. Elżbieta Radwan, Burmistrz Wołomina - przetrzymamy, bo wiemy, że jutro będzie lepiej.

Głosuj na portal sportowy z Ząbek i 25 tys. zł od marki Lech

Głosuj na portal sportowy z Ząbek i 25 tys. zł od marki Lech

2725

Magda Markowska i Radosław Węglarz są twórcami portalu sportowego tuzagram.pl, który bierze udział w konkursie na grant marki Lech Premium. Chodzi o niemałe pieniądze, bo rywalizacja toczy się o 25 tys. zł. Portal skierowany jest do osób, które są pasjonatami sportów drużynowych, a z różnych względów brak im czasu, by zająć się organizacją meczów, albo nie wiedzą, gdzie w okolicy można taki mecz zorganizować. Portal rywalizuje w kategorii "łączenie ludzi". Można na niego głosować do 5 czerwca na stronie: www.urbanforms.org/lechstarter. Codziennie każdy może oddać nowy głos!

Studiowanie nauk ścisłych nie wiąże się z płcią, a z predyspozycjami

Studiowanie nauk ścisłych nie wiąże się z płcią, a z predyspozycjami

2390

Prof. Władysław Wieczorek, prorektor ds. studenckich z Politechniki Warszawskiej, zachęca do studiowania nauk ścisłych. Politechnika obecnie rekrutuje ok. 40% studentów płci żeńskiej rocznie. Świadczy to o tym, że stereotypy dotyczące kobiet w zawodach technicznych odchodzą w przeszłość. Na uczelni prof. Wieczorek również zachwala sobie współpracę z kobietami na stanowiskach kierowniczych.

Sinfonia Varsovia zamienia noc w dzień

Sinfonia Varsovia zamienia noc w dzień

2785

Sinfonia Varsovia zaprasza na maraton kulturalny. Będzie nie tylko muzyka, ale również poezja i literatura. Wszystko zaczyna się już w sobotę 14. maja o godz. 12.00. Dlatego wg dyrektora orkiestry - Janusza Marynowskiego - w tym roku Sinfonia Varsovia „zamienia noc w dzień”. Poza kulturą przez duże „K”, uczestnicy Nocy Muzeów będą mogli sfotografować się przy użyciu starych technik fotograficznych, albo obejrzeć plany filmowe seriali, które były kręcone we wnętrzach budynków należących do orkiestry.

NInA zaprasza na noc kinomaniaków

NInA zaprasza na noc kinomaniaków

2453

NInA - Narodowy Instytut Audiowizualny - zaprasza kinomaniaków na noc z serialami: trzy odcinki trzech znanych polskich i zagranicznych seriali. Poza tym, do dyspozycji gości będą wszystkie zasoby instytutu. Dla osób niezainteresowanych kinem NInA organizuje warsztaty z programowania komputerowego i hackaton programistyczny na temat drugiej linii metra w Warszawie.

17-lecie sekcji kulturystyki klubu MKS Wicher Kobyłka

17-lecie sekcji kulturystyki klubu MKS Wicher Kobyłka

2495

Stanisław Bielewicz, trener trójboju siłowego w klubie MKS Wicher Kobyłka, przedstawia największe osiągnięcia sekcji kulturystyki i trójboju siłowego. 5. maja 1999r. to początek sekcji kulturystyki w klubie. Zawodnicy Wichru zdobywają medale prawie na każdych międzynarodowych turniejach. W sumie do tej pory było to ponad 220 krążków różnych kolorów w Mistrzostwach Polski, Europy i Świata. Rekordowy pod względem osiągnięć jest 2016r. W tym roku sekcja zdobyła już cztery medale, a wciąż ma szansę na poprawę tych wyników.

Uniwersytet Warszawski zaprasza na Noc Muzeów

Uniwersytet Warszawski zaprasza na Noc Muzeów

3194

Po raz kolejny w nocy z 14. na 15. maja warszawskie instytucje otwierają swoje podwoje dla wszystkich łaknących kultury. W tym roku UW obchodzi 200. lecie powstania uczelni. Wiele z obiektów uniwersytetu przeszło ostatnio renowacje. Można będzie zobaczyć ich odrestaurowane wnętrza. Nocy Muzeów na UW towarzyszyć będą koncerty, wystawy, spektakle teatralne. Ogród botaniczny, nowy budynek BUW-u, czy odświeżone wnętrza Radia Kampus to tylko nieliczne z atrakcji - mówi dr Hubert Kowalski, dyrektor Muzeum UW.

Burmistrz Elżbieta Radwan zapowiada budowę małej obwodnicy Wołomina

Burmistrz Elżbieta Radwan zapowiada budowę małej obwodnicy Wołomina

2524

Żeby samochody nie wjeżdżały do centrum Wołomina, trzeba zbudować wokół miasta ring - rodzaj obwodnicy. W ten plan wpisuje się budowa ul. Zielonej od południa i ul. Kraszewskiej od północy. Wołomin nie ma też planów zagospodarowania przestrzennego. Okoliczne miasta są całe pokryte planami, a w Wołominie jest to tylko kilkanaście procent powierzchni. Jak tłumaczy Elżbieta Radwan, będzie to trudny i czasochłonny proces, bo to miasto narzuca rozwiązania na czyjejś własności.

"Dzikie Gęsi" spełniły sen o mistrzostwie

2271

W sobotę 30. kwietnia przeprowadziliśmy wywiad z p. Michałem Olędzkim, trenerem "Dzikich Gęsi"- drużyny dziewcząt grających w unihokeja z Zielonki. W sferze marzeń pozostawało zdobycie tytułu Mistrzyń Polski. Tymczasem już w niedzielę marzenia okazały się rzeczywistością. "Dzikie Gęsi" pokonały w finałowym meczu SP 47 Gdynia. W ten sposób puchar mistrzyń trafił do Zielonki. Gratulujemy!

12 tys. i staż w firmie Intel dla odważnych kobiet

12 tys. i staż w firmie Intel dla odważnych kobiet

2122

Kampania 'Dziewczyny na Politechniki' pokazuje kobietom, że nie powinny bać się szkół technicznych. Politechniki w całej Polsce oferują im program stypendialny o wartości 12 tys. zł na rok oraz szansę na staż w firmie Intel. Dodatkowo, Fundacja Perspektywy oferuje im program mentoringowy, w ramach którego przez pół roku kobiety pozostają pod opieką ekspertów z różnych dziedzin, którzy doradzają w podejmowaniu trudnych decyzji biznesowych.

Biznes nie powinien się bać współpracy z uniwersytetem

Biznes nie powinien się bać współpracy z uniwersytetem

1775

Przedmiotem zainteresowań DELab UW są cyfrowa gospodarka i cyfrowe społeczeństwo. Instytut bada, jak technologie cyfrowe wpływają na gospodarkę i przedsiębiorstwa w Polsce i innych krajach. Jak mówi Renata Włoch, socjolożka z DELab UW, uniwersytet jest miejscem, gdzie skupionych jest wielu specjalistów z różnych dziedzin. Biznes nie powinien się bać korzystać z tych zasobów.

Dlaczego młode kobiety kształcą się wg utartych stereotypów

Dlaczego młode kobiety kształcą się wg utartych stereotypów

2937

Młodzi ludzie nie wiedzą, że można kształcić się inaczej. Mało jest wsparcia ze strony doradców i ekspertów. Nie pokazuje się przykładów, że można realizować się w niestereotypowym zawodzie, który wcześniej uważany był za typowo męski. Trzeba pokazać młodym ludziom spektrum możliwości i zachęcać do niekonwencjonalnych wyborów. Często można poszukać ciekawej ścieżki rozwoju zawodowego poza miejscem zamieszkania. Trzeba o tym młodym ludziom mówić i budować przekonanie, że mogą sobie poradzić w każdych okolicznościach - mówi Justyna Sarnowska z Uniwersytetu SWPS.

Adam Mazurek - pan od muzyki

Adam Mazurek - pan od muzyki

2399

Orkiestra Sinfonia Varsovia to nie tylko koncerty, ale także edukacja muzyczna dzieci i młodzieży. Adam Mazurek pełni w orkiestrze właśnie rolę osoby, która przybliża dzieciom świat dźwięków. Pokazuje, że każdy może grać na instrumencie. Więcej, na jego lekcjach każdy może instrument własnoręcznie zbudować.

Wołomin (na razie) przegrywa w walce o łącznik z S8

Wołomin (na razie) przegrywa w walce o łącznik z S8

2544

Komplikuje się budowa łącznika pomiędzy miastem Wołomin, a węzłem Wołomin na trasie S8. Przebieg trasy oprotestowali mieszkańcy wsi, przez które droga miałaby przebiegać oraz organizacje proekologiczne. Pomysły na wytyczenie trasy łącznika obu grup są sprzeczne. Burmistrz Wołomina, p. Elżbieta Radwan, ma problem. Jak wiadomo, z organizacjami proekologicznymi walczy się ciężko i często bezskutecznie. Na drugiej szali leży sympatia i głosy mieszkańców Gminy Wołomin. Wypowiedź nagraliśmy kilka tygodni temu, ale jak widać nadal pozostaje aktualna.

A ty jaki masz pomysł na Warszawę przyszłości?

A ty jaki masz pomysł na Warszawę przyszłości?

2259

W Warszawie odbywa się cykl spotkań i debat dotyczących strategii rozwoju stolicy. Jaka powinna być Warszawa za 10-20 lat. W którym kierunku powinna zmierzać w sensie gospodarczym, transportowym, zagospodarowania przestrzennego. Jaka powinna być w tym wszystkim rola mieszkańców. Wreszcie, co należałoby w mieście zmienić, by miasto było przyjazne zarówno dla mieszkańców, jak i przyjezdnych. Rozmawiamy z p. Pauliną Nowicką, ekspertem w obszarze strategii w Biurze Funduszy Europejskich i Rozwoju Gospodarczego UM Warszawa.

7. edycja Junior Kyokushin Cup Ząbki 2016

7. edycja Junior Kyokushin Cup Ząbki 2016

2384

W SP1 w Ząbkach w ub. weekend odbyły się zawody spod znaku sportów walki. Zajrzeliśmy tam z kamerą, by przeprowadzić rozmowę z organizatorem turnieju p. Marcinem Sieradzkim i by uwiecznić ducha walki wśród dzieci i młodzieży. Emocji, czasem także łez, nie brakowało. Najmłodszym i najdzielniejszym zawodnikiem zawodów został Krzesimir Karbownik.

Ruszyła III edycja programu 'Start do kariery'

Ruszyła III edycja programu 'Start do kariery'

2325

Tym razem program skupiony jest na uczniach szkół technicznych, w szczególności kobietach. Przeprowadzono badanie, które pokazało optymizm wśród kobiet dot. ich przyszłej kariery. Macierzyństwo nie stanowi dziś przeszkody w ukończeniu szkoły zawodowej. Problem pojawia się, kiedy kobiety chcą podjąć aktywność zawodową - mówi Katarzyna Merska-Pietrak z Gumtree Polska.

Wolontariusze opowiadają o przygotowaniach do Światowych Dni Młodzieży Kraków 2016

Wolontariusze opowiadają o przygotowaniach do Światowych Dni Młodzieży Kraków 2016

2490

31. Światowe Dni Młodzieży odbędą się w dniach 27–31 lipca 2016 w Krakowie. Szacuje się, że na te dni do Polski przyjedzie nawet kilka milionów ludzi. To nie tylko wielkie przeżycie duchowe, ale i ogromne wyzwanie logistyczne. Pielgrzymom trzeba zapewnić nocleg, wyżywienie, transport oraz opiekę medyczną i tłumaczeniową. Rozmawiamy z wolontariuszami oraz ich koordynatorami o tym ogromnym przedsięwzięciu.

Teresa Drozda przypomina legendy Polskiego Radia

Teresa Drozda przypomina legendy Polskiego Radia

2463

Teresa Drozda to dziennikarka radiowa, znawczyni piosenki artystycznej, w szczególności twórczości Jeremiego Przybory i Jaromira Nohavicy. Prowadzi gawędy o polskiej powojennej piosence i kabarecie: Podwieczorku przy mikrofonie, czy Kabarecie Starszych Panów. Rozmawiamy z nią o jej przygodzie z radiowym mikrofonem i spotkaniach nie tylko z radiową publicznością.

Co dalej ze sportem i stadionem w Ząbkach?

Co dalej ze sportem i stadionem w Ząbkach?

2544

Wraz z upadkiem klubu Dolcan Ząbki sport w Ząbkach na najwyższym poziomie również się skończył. Jak mówi Burmistrz Robert Perkowski, Ząbki znikają z mapy sportowej Polski. Profesjonalnej sekcji piłkarskiej nie udało się uratować mimo licznych deklaracji pomocy dla klubu z różnych stron. Poprzedni właściciel nie znalazł wspólnego języka z potencjalnym inwestorem z zagranicy. Na szczęście stadion nadal jest własnością miasta. Miejski Klub Sportowy Dolcan Ząbki nadal istnieje (nie mylić z upadłym klubem piłkarskim). A mieszkańcom pozostaje cieszyć oko i ucho lokalnymi, kameralnymi imprezami na tym obiekcie. 

Burmistrz Wołomina: jestem od tego, by słuchać mieszkańców i realizować ich postulaty

Burmistrz Wołomina: jestem od tego, by słuchać mieszkańców i realizować ich postulaty

2141

Rozmawiamy z p. Elżbietą Radwan, Burmistrzem Wołomina, o inwestycjach infrastrukturalnych w mieście w 2016r. Mieszkańcy patrzą na ręce i pilnują władz, jak realizują budżet. To znak prawidłowej relacji - mówi Elżbieta Radwan. Jak się dowiedzieliśmy, tegoroczny budżet Wołomina nakierowany jest na inwestycje infrastrukturalne w oświacie. Prawie 30 mln zostanie wydanych na naprawę dróg, salę gimnastyczną przy SP3, budowę łącznika przy SP7, zmianę ogrzewania na termiczne w wołomińskich szkołach, remont elewacji SP5.

Galeria Stalowa z warszawskiej Pragi zaprasza na najbliższe wystawy

Galeria Stalowa z warszawskiej Pragi zaprasza na najbliższe wystawy

2413

Stalowa to prywatna galeria sztuki mieszcząca się na warszawskiej Pradze. Zajmuje się przede wszystkim współczesnym młodym polskim malarstwem. Krzysztof Fabijański - właściciel galerii Stalowa – prezentuje plany wystawiennicze galerii na najbliższe tygodnie.

Fashion Week Poland - wizytówka polskiej branży modowej

Fashion Week Poland - wizytówka polskiej branży modowej

2187

W dniach 19-24 kwietnia br. w Łodzi odbędzie się kolejna edycja Fashion Week Poland. To jedno z największych wydarzeń modowych w Polsce, wzorowane na zagranicznych odpowiednikach, które jest oknem wystawowym dla polskich projektantów i firm odzieżowych. Rozmawiamy z organizatorami tej imprezy: Jackiem Kłakiem i Irminą Kubiak.

Defibrylatory i miasteczko ruchu drogowego w każdej mareckiej szkole

Defibrylatory i miasteczko ruchu drogowego w każdej mareckiej szkole

2624

UM Marki wyposaża coraz więcej szkół i obiektów użyteczności publicznej w defibrylatory. To część szerszego planu działania zakładającego edukację społeczeństwa w zakresie ratownictwa medycznego i udzielania pierwszej pomocy. Inną częścią planu jest mobilne miasteczko ruchu drogowego, które będzie wędrować po mareckich szkołach i uczyć młodzież prawidłowego uczestnictwa w ruchu drogowym. Założenia planu przedstawia Burmistrz Marek, p. Jacek Orych.

Powiat wołomiński to zagłębie talentów tanecznych na skalę międzynarodową

Powiat wołomiński to zagłębie talentów tanecznych na skalę międzynarodową

2404

W Ząbkach odbyły się eliminacje do Mistrzostw Europy i Świata World Dance Union. W trakcie zawodów przeprowadziliśmy rozmowę z p. Kingą Jakubowską, organizatorką i wiceprezesem Związku Nowoczesnego Tańca Sportowego.

Wołomin szuka pomysłów na konkursy dla młodzieży

Wołomin szuka pomysłów na konkursy dla młodzieży

2641

30 tys. złotych udało się pozyskać przez UM Wołomin na trzy konkursy ekologiczne dla dzieci i młodzieży z miejscowych szkół. Jak mówi Joanna Żero z Wydziału Komunikacji Społecznej, cel jest szczytny, bo chodzi o edukację nt. ekologii i ochrony środowiska. Żeby dzieci były uczulone na to, że zanieczyszczenie środowiska nie pozostaje bez wpływu na nasze życie i zdrowie. Oprócz uczniów zyskały również szkoły i kreatywni nauczyciele. Tak trzymać!

Uczniowie z Marek pod kontrolą e-dzienników

Uczniowie z Marek pod kontrolą e-dzienników

2475

Nie wiadomo, czy to dobra, czy zła wiadomość dla mareckich uczniów. Od 1 kwietnia br. wszystkie szkoły w Markach są już objęte kontrolą e-dzienników. To system informatyczny, który pozwala szkołom zastąpić tradycyjne papierowe dzienniki ich internetowym odpowiednikiem. Od tej pory oceny uczniów, frekwencja, czy zachowanie mogą być na bieżąco monitorowane przez rodziców i nauczycieli. Rodzice poznają aktualne postępy w nauce swoich dzieci. Mogą się też komunikować z nauczycielami i wychowawcami. Rodzice, pamiętajcie jednak, że mimo wielu udogodnień e-dziennik nie zastąpi bezpośredniego kontaktu ze szkołą.

Czy Ząbki złapały filipińskiego bakcyla?

Czy Ząbki złapały filipińskiego bakcyla?

2560

Mieszkańcy Ząbek prawdopodobnie bardzo lubią filipińskie sztuki walki. 2. kwietnia br. po raz kolejny w tym mieście zorganizowano turniej sportowy w tej dyscyplinie. Zawodników gościł Robert Kwiatkowski z klubu UKS Omega Sports. Impreza miała rangę Mistrzostw Mazowsza. Na matach rywalizowało ponad 100 zawodników w różnych kategoriach wiekowych. Najliczniejszą grupę stanowiły dzieci.

Marki wdrażają pomysł z amerykańskich filmów

Marki wdrażają pomysł z amerykańskich filmów

2766

Burmistrz Marek, Jacek Orych, postanowił sklonować pomysł znany z amerykańskich filmów dla młodzieży - źródełko wody pitnej dostępne na korytarzu dla wszystkich uczniów. Ideę podchwyciły Wodociągi Mareckie. Na początek źródełka pojawiły się w 6 mareckich szkołach. Jak powiedział Kajetan Specjalski, Dyrektor Wodociągów, woda ta jest zdrowsza od napojów gazowanych dzięki zmodernizowanej sieci wodociągów i dobrym ujęciom wody źródlanej. Poza tym, woda ta jest ciągle monitorowana.

Seniorzy z Wołomina proszą o zniżki i... toalety miejskie

Seniorzy z Wołomina proszą o zniżki i... toalety miejskie

2991

Gmina Wołomin prowadzi dialog z różnymi grupami społecznymi, także z seniorami w ramach Rady Seniorów. Tematem ostatnich miesięcy jest Karta Seniora, która wyposaży starszą część społeczeństwa w specjalne uprawnienia i przywileje. Emeryci nie tylko pilnują wnuków i odpoczywają, ale także domagają się aktywnej roli w gospodarowaniu miastem i gminą. Jak mówi Elżbieta Radwan, Burmistrz Wołomina, emeryci mają dobry osąd tego, co się dzieje i postulują o zmiany. m.in. o postawienie w mieście lokalnych toalet.