Informacje

Witold Sokołowski
Witold Sokołowski 2016-09-06 00:22:20

Szpital "Drewnica" z Ząbek wśród beneficjentów dotacji z Urzędu Marszałkowskiego

Radni województwa mazowieckiego zdecydowali o dodatkowym wsparciu finansowym dla mazowieckich szpitali i instytucji kultury. Blisko 16 mln zł z budżetu województwa przeznaczonych zostanie na kolejne remonty i modernizacje, a także zakup specjalistycznego sprzętu. Ponad 8,6 mln zł z tej puli trafi do warszawskich i podwarszawskich szpitali, a także Muzeum Sportu i Turystyki w Warszawie, Państwowego Muzeum Archeologicznego w Warszawie oraz Państwowego Ludowego Zespołu Pieśni i Tańca Mazowsze. Wszystko to zasługa stabilnej sytuacji finansowej Mazowsza.

– Dzięki oszczędnościom udało się wygospodarować w naszym budżecie blisko 16 mln zł.To są duże pieniądze, które chcemy przeznaczyć na pomoc dla naszych szpitali i placówek kultury. Większość tych środków, bo aż 14,5 mln zł trafi do wysokospecjalistycznych szpitali. Będą one mogły zakupić niezbędny sprzęt medyczny od aparatury rentgenowskiej po echokardiografy czy bronchoskopy i gastroskopy. Dodatkowe środki przeznaczymy także dla naszych placówek kultury na różnego rodzaju prace remontowe – podkreślił marszałek Adam Struzik. Wsparcie dla szpitali

Największa pula środków – ponad 14,5 mln zł zostanie przeznaczona na zakup aparatury oraz sprzętu medycznego i remonty w 18 placówkach służby zdrowia, w tym 11 z Warszawy i subregionu okołowarszawskiego.

Dofinansowanie w wysokości ponad 3,3 mln zł trafi do Mazowieckiego Szpitala Bródnowskiego w Warszawie na zakup aparatów RTG i aparatów do znieczulania. Z kolei Szpital Chirurgii Urazowej im. Św. Anny w Warszawie przy ul. Barskiej – Mazowieckie Centrum Rehabilitacji STOCER ponad 1,8 mln zł wsparcia z budżetu Mazowsza przeznaczy na zakup cyfrowego aparatu RTG oraz adaptację pomieszczeń.

Również Mazowieckie Centrum Leczenia Chorób Płuc i Gruźlicy w Otwocku otrzyma przeszło 1,1 mln zł na zakup m.in. videobronchoskopów, monitora medycznego, stołów zabiegowego i operacyjnego, a także na zakup i montaż dwóch kotłów centralnego ogrzewania. Międzyleski Szpital Specjalistyczny w Warszawie otrzyma łącznie blisko 640 tys. zł dofinansowania do zakupu niezbędnego sprzętu medycznego oraz remont części pomieszczeń w Zakładzie Medycyny Nuklearnej.

Roboty modernizacyjne planuje natomiast szpital psychiatryczny przy ul. Nowowiejskiej w Warszawie. Łączna dotacja w wysokości około 200 tys. zł przeznaczona zostanie na wykonanie dźwiękowego systemu ostrzegawczego w budynku głównym szpitala w Warszawie oraz dostosowywanie wewnętrznej instalacji wodociągowej, przeciwpożarowej, dróg ewakuacyjnych i ponowne wydzielenie stref pożarowych w budynku głównym ZOL w Rasztowie.

Specjalistyczny sprzęt dzięki dotacji w wysokości blisko 245 tys. zł trafi również do Centrum Leczniczo-Rehabilitacyjnego i Medycyny Pracy ATTIS w Warszawie. Centrum planuje zakup m.in. gastroskopu, kolonoskopu, systemu monitorowania EKG i RR metodą Holtera, samodzielnych skanerów laserowych, aparatu do krioterapii czy aparatu do ultradźwięków z dwiema głowicami.

Dzięki pieniądzom z budżetu Mazowsza (220 tys. zł) możliwy będzie również zakup ambulansu dla Mazowieckiego Centrum Psychiatrii „Drewnica”. Z kolei Szpital Dziecięcy przy ul. Niekłańskiej otrzyma ponad 138 tys. zł wsparcia na aktualizację dokumentacji modernizacyjnej oddziału chirurgii urazowo-ortopedycznej oraz oddziału pediatrii. Natomiast szpital w Dziekanowie Leśnym otrzyma ponad 178 tys. zł na wymianę windy osobowo-towarowej w Pawilonie II B.

Zakupu sprzętu i aparatury medycznej dokona również Szpital Kolejowy w Pruszkowie. Dotacja w wysokości 319 tys. zł przeznaczona zostanie m.in. na elektromiograf, kamerę medyczną endoskopową z 3 obiektywami, a także echokardiograf przenośny, aparat USG z funkcją ECHO, defibrylatory i respiratory. Natomiast Mazowieckie Specjalistyczne Centrum Zdrowia im. prof. J. Mazurkiewicza w Pruszkowie ponad 58 tys. zł przeznaczy na zakup respiratora dla dorosłych.

Do Mazowieckiego Szpitala Specjalistycznego w Ostrołęce trafi ponad 445 tys. zł na zakup aparatu USG z funkcją kolorowego Dopplera oraz pozaustrojowego systemu wymiany gazowej. Mazowiecki Szpital Wojewódzki w Siedlcach otrzyma wsparcie w wysokości 380 tys. zł na zakup sprzętu i aparatury medycznej. Placówka zakupi m.in.: cyfrowy przyłóżkowy aparat RTG, wielostanowiskowy system monitorowania ciąży, 4 inkubatory oraz aparaty USG. Z kolei Szpital Mazowiecki w Garwolinie planuje modernizację łazienek w budynku głównym. Wsparcie z budżetu Mazowsza wyniesie ponad 257 tys. zł.

Specjalistyczny Szpital Wojewódzki w Ciechanowie otrzyma wsparcie w wysokości 1,9 mln zł. Dotacja zostanie przeznaczona na zakup m.in.: aparatów USG Doppler, RTG ze skopią oraz KTG, kardiomonitorów, respiratorów noworodkowych i kardiomonitorów noworodkowych, inkubatorów noworodkowych, a także stanowiska do resuscytacji noworodka. Do Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Płocku trafi 900 tys. zł na zakup mikroskopu operacyjnego, wieży endoskopowej – tor wizyjny i wideogastroskopu.

Mazowiecki Szpital Specjalistyczny w Radomiu otrzyma wsparcie w wysokości blisko 2,3 mln zł. Placówka zakupi aparaturę i sprzęt medyczny dla oddziałów pediatrii, otolaryngologicznego, kardiologii, neonatologii, anestezjologii i intensywnej terapii, wewnętrznego, bloku operacyjnego oraz poradni okulistycznej. Szpital planuje również rozszerzenie przestrzeni dyskowej dla serwerów baz danych. Z kolei Samodzielny Wojewódzki Publiczny Zespół Zakładów Psychiatrycznej Opieki Zdrowotnej im. B. Borzym w Radomiu otrzyma dofinansowanie (67 tys. zł) do zakupu materiałów niezbędnych do wymiany pokrycia dachowego na Pawilonie nr 15, kuchni i pralni szpitala.

Dodatkowe środki finansowe z budżetu Mazowsza otrzymają również instytucje kultury. Blisko 1,4 mln zł przeznaczonych zostanie na dotacje dla Muzeum Regionalnego w Siedlcach, Muzeum Sportu i Turystyki w Warszawie, Państwowego Muzeum Archeologicznego w Warszawie oraz Państwowego Ludowego Zespołu Pieśni i Tańca Mazowsze. Siedleckie muzeum planuje modernizację i rozbudowę instancji centralnego ogrzewania, systemów antywłamaniowych i przeciwpożarowych oraz adaptację strychów na pomieszczenia magazynowe i gospodarcze (934 tys. zł). Muzeum Sportu i Turystyki w Warszawie otrzyma ponad 303 tys. zł dotacji na zakup eksponatów do kolekcji muzealnej oraz modernizację ekspozycji stałej, tzw. Ściany Chwały. Natomiast Państwowe Muzeum Archeologiczne w Warszawie planuje zakup oprogramowania (85 tys. zł). Państwowy Ludowy Zespół Pieśni i Tańca Mazowsze otrzyma 60 tys. zł dofinansowania do zakupu mobilnej podłogi baletowej.

6 tys. zł dotacji z budżetu Mazowsza wesprze projekt termomodernizacji budynku Biblioteki Pedagogicznej w Radomiu filia w Lipsku. Jednostka przygotuje dokumentację projektowo-kosztorysową, która posłuży w 2017 r. do pozyskania środków z WFOŚiGW na realizację prac.

Źródło: mazovia.pl.

Komentarze

Zobacz podobne

Jeden z najnowocześniejszych szpitali psychiatrycznych wkrótce w Ząbkach

Jeden z najnowocześniejszych szpitali psychiatrycznych wkrótce w Ząbkach

1760

W podwarszawskich Ząbkach dobiega końca budowa jednego z najnowocześniejszych szpitali psychiatrycznych w kraju, ale i w Europie. To także jedna z największych inwestycji zdrowotnych dofinansowanych z mazowieckiego RPO 2014-2020. Projekt otrzyma ponad 95,8 mln zł, a całkowita jego wartość to aż 137,1 mln zł.

Jak ustawa antysmogowa zmieni życie mieszkańców Warszawy?

Jak ustawa antysmogowa zmieni życie mieszkańców Warszawy?

823

Przyjęta przez Sejmik Województwa Mazowieckiego uchwała antysmogowa dla Mazowsza obowiązuje od 11 listopada 2017 r. Przyjęcie uchwały poprzedziły szerokie konsultacje eksperckie i społeczne. Mieszkańcy swoje uwagi mogli zgłaszać zarówno pisemnie, jak i ustnie, a spotkania informacyjne odbyły się we wszystkich miastach subregionalnych – Warszawie, Płocku, Radomiu, Ciechanowie, Siedlcach i Ostrołęce. Do projektu uchwały zgłoszono ponad 2,2 tys. uwag, wniosków i opinii, w większości pozytywnych.

Ostrołęka stawia na rozwój kardiologii

Ostrołęka stawia na rozwój kardiologii

554

W Mazowieckim Szpitalu Specjalistycznym w Ostrołęce powstanie Ośrodek Rehabilitacji Kardiologicznej. Będzie się składał z oddziału stacjonarnego, oddziału dziennego oraz telerehabilitacji, w ramach której pacjenci wyposażeni w urządzenia do teletransmisji będą mogli rehabilitować się w domu.

Na Mokotowie powstaje Geriatryczne Centrum Medyczne

Na Mokotowie powstaje Geriatryczne Centrum Medyczne

968

W 2011 roku zaczęło działać Centrum Alzheimera, dzięki któremu w Warszawie wzrosła dostępność usług medycznych dla osób starszych z chorobami otępiennymi. Teraz na terenie tej placówki powstaje Geriatryczne Centrum Medyczne. Centrum przyjmie nie tylko seniorów, ale także innych pacjentów.

Zwycięzcy konkursu

Zwycięzcy konkursu "Smak ekologicznej żywności"

968

Co oznacza skrót BMI? Z czego produkowany jest olej rydzowy? Czego nie wolno używać w gospodarstwie ekologicznym? Dlaczego powinno się ograniczyć spożycie soli? – to przykładowe pytania, z którymi zmierzyli się uczestnicy XIV edycji konkursu „Smak ekologicznej żywności”.

Rodzice Sebastiana ostrzegają przed kleszczami

Rodzice Sebastiana ostrzegają przed kleszczami

1120

Kleszczowe Zapalenie Mózgu (KZM) to straszna choroba, na którą nie ma lekarstwa. Cztery lata temu przekonał się o tym 13-letni wówczas Sebastian z Pisza, który został ukąszony przez zarażonego kleszcza. Rodzice Sebastiana mówią o tym co spotkało ich syna, bo chcą przestrzec innych przed zagrożeniem.

Relacje

Akcja NEFROTEST ratuje życie mieszkańcom Wołomina

Akcja NEFROTEST ratuje życie mieszkańcom Wołomina

2608

Kilkoro spośród mieszkańców, którzy przebadali się w ramach akcji NEFROTEST w Centrum Dializ Fresenius w Wołominie dowiedziało się, że są poważnie chorzy. Mogą znajdować się w V stadium przewlekłej choroby nerek (PChN), co oznacza, że rozpoczynają one walkę o zachowanie życia. Żadna z nich nie wiedziała, że jej nerki pracują już bardzo źle i nie czyszczą organizmu z toksyn.

Nie ma nic lepszego od zdrowia naszego. Powiatowy festiwal piosenki o zdrowiu

Nie ma nic lepszego od zdrowia naszego. Powiatowy festiwal piosenki o zdrowiu

3014

27 kwietnia 2016 r. w Miejskim Domu Kultury w Wołominie odbył się etap Powiatowego Festiwalu Piosenki o Zdrowiu. Organizatorem tego corocznego prozdrowotnego wydarzenia była Powiatowa Stacja Sanitarno – Epidemiologiczna w Wołominie, a współorganizatorami Powiat Wołomiński i Miejski Dom Kultury w Wołominie. Patronat nad Festiwalem objęła Burmistrz Wołomina Elżbieta Radwan.

Wolontariusze z Wołomina nagrodzeni za metamorfozę oddz. pediatrycznego miejscowego szpitala

Wolontariusze z Wołomina nagrodzeni za metamorfozę oddz. pediatrycznego miejscowego szpitala

3311

Fundacja Przytul Misia i dziesiątki wolontariuszy z Wołomina - dorosłych, dzieci i młodzieży - przyczyniło się do metamorfozy oddziału pediatrycznego szpitala w Wołominie.

Wywiady

W Warszawie nawet 40 proc. kleszczy jest zarażonych boreliozą

W Warszawie nawet 40 proc. kleszczy jest zarażonych boreliozą

1140

Kleszcze przenoszą groźne dla zdrowia bakterie, wirusy i pierwotniaki, co w konsekwencji może doprowadzić do boreliozy lub odkleszczowego zapalenia opon mózgowych. Z badań opublikowanych przez SGGW wynika, że w największych parkach w Warszawie, 40 proc. populacji kleszczy jest zarażonych boreliozą.

Cukrzycę można leczyć skutecznie. Nowe metody szansą dla cukrzyków

Cukrzycę można leczyć skutecznie. Nowe metody szansą dla cukrzyków

1017

Niewydolność nerek, powikłania sercowo-naczyniowe, stopa cukrzycowa czy upośledzenie wzroku – to jedne z wielu powikłań na jakie narażeni są diabetycy. Cukrzyca wymaga od pacjentów dużej samokontroli i samoobserwacji. Samo leczenie też jest wyzwaniem i należy stale kontrolować poziomu cukru. W Polsce 2,73 mln osób choruje na cukrzycę. Jak zminimalizować ryzyko zbyt dużego wzrostu lub spadku poziomu cukru?

Źródło: newsrm.tv.

Kiedy grillowanie nie jest zdrowe

Kiedy grillowanie nie jest zdrowe

1023

200 gramów kiełbasy przyrządzonej na tradycyjnym grillu węglowym dostarcza nam 100 razy więcej benzo(a)pirenu niż 20 wypalonych papierosów – wynika z badania łódzkich naukowców. Tego typu urządzenia szkodzą zarówno na etapie rozpalania, jak i przyrządzania żywności. Jak wskazuje badanie naukowców z Politechniki Warszawskiej podczas przygotowywania jedzenia na grillu węglowym stwierdzono obecność 13 z 16 szkodliwych rakotwórczych substancji.

Źródło: newseria.pl.

Polska firma rewolucjonizuje światową medycynę

Polska firma rewolucjonizuje światową medycynę

1131

Nowe technologie zmieniają medycynę, a tym samym nasze życie. Wymiana aparatury medycznej na nowszą i digitalizacja służby zdrowia to nie są jedyne innowacje, jakie w krótkim czasie czekają nas w dziedzinie medycyny. Polska firma SensDx opracowuje i wdraża właśnie testy oparte o biosensory, które w kilka minut pomogą zdiagnozować różne choroby.

Źródło: newseria.pl

Dzień dawcy szpiku w Powiecie Wołomińskim

Dzień dawcy szpiku w Powiecie Wołomińskim

2710

Aleksandra Błaszczyk z Fundacji DKMS Polska opowiada o akcji edukacyjnej organizowanej w Powiecie Wołomińskim na rzecz osób chorych na białaczkę. "Dzień dawcy szpiku" odbył się w kilku miejscowościach powiatu. Można było dowiedzieć się więcej o dawstwie szpiku i komórek macierzystych oraz zarejestrować się w bazie Fundacji DKMS.

Monika Kuźniewska (Fundacja VIVA) o wyższości diety roślinnej nad zwierzęcą

Monika Kuźniewska (Fundacja VIVA) o wyższości diety roślinnej nad zwierzęcą

2950

Każdy może zostać wegetarianinem lub weganinem - przekonywała Monika Kuźniewska, wolontariuszka Fundacji Viva, podczas spotkania z mieszkańcami Wołomina w miejscowym ośrodku kultury. Spożywanie dużej ilości mięsa jest nie tylko niezdrowe, ale również nieekologiczne. Dieta roślinna nie powoduje takiego zanieczyszczenia środowiska, nie wymaga tak dużej ilości wody i nie generuje gazów cieplarnianych w takim stopniu, jak produkcja mięsna - dodaje Monika Kuźniewska.