Polityka

Informacje

Dożynki Województwa Mazowieckiego i Diecezji Płockiej

Dożynki Województwa Mazowieckiego i Diecezji Płockiej

2017-08-25 20:48:20

Już w najbliższą niedzielę – 27 sierpnia, w Sierakowie k. Przasnysza odbędzie się największa i najważniejsza impreza rolnicza – Dożynki Województwa Mazowieckiego i Diecezji Płockiej. Współorganizatorami tegorocznego wydarzenia są samorząd województwa mazowieckiego, powiat przasnyski i gmina Przasnysz.

Mazowsze przekaże pieniądze dla poszkodowanych w nawałnicach

Mazowsze przekaże pieniądze dla poszkodowanych w nawałnicach

2017-08-24 15:57:08

Po 333 tys. zł wparcia z budżetu Mazowsza mają otrzymać gmina Sośno w województwie kujawsko-pomorskim oraz gminy Lipusz i Dziemiany w województwie pomorskim, które ucierpiały w sierpniowej nawałnicy. Z propozycją przekazania gminom w sumie 1 mln zł wyszedł Zarząd Województwa Mazowieckiego.

13 i 14-latka z Marek z zarzutem kradzieży mienia

13 i 14-latka z Marek z zarzutem kradzieży mienia

2017-08-19 13:12:24

13 i 14-latkę mieszkanki podwarszawskich Marek zatrzymali i rozliczyli jako nieletnich sprawców czynu karalnego – kradzieży wartego blisko 1200 tabletu funkcjonariusze Ogniwa ds. Nieletnich i Patologii wołomińskiej Komendy. Zebrane materiały prowadzonego postępowania policjanci już skierowali do sądu rodzinnego w Wołominie.

Włamywacz do centrum ogrodniczego w Kobyłce złapany

Włamywacz do centrum ogrodniczego w Kobyłce złapany

2017-08-18 14:06:03

Trzy zarzuty w tym włamanie do budynku kasowego centrum ogrodniczego w Kobyłce oraz kradzież pieniędzy i dysku zewnętrznego z samochodu a także torebki damskiej z pomieszczenia pracowniczego hotelu usłyszał 18-latek. Damian K. został zatrzymany przez policjantów z Kobyłki na gorącym uczynku włamania i kradzieży.

Ponad 2000 wydanych Radzymińskich Kart Mieszkańca

Ponad 2000 wydanych Radzymińskich Kart Mieszkańca

2017-08-10 11:10:32

7 sierpnia br., w nieco ponad miesiąc od startu programu „Radzymińska Karta Mieszkańca”, Gmina Radzymin wydała dwutysięczną kartę. Jej posiadaczką jest kilkuletnia Maja, która przyszła po odbiór karty z mamą i bratem.

73. rocznica Powstania Warszawskiego - uroczystości 5 sierpnia

73. rocznica Powstania Warszawskiego - uroczystości 5 sierpnia

2017-08-04 14:39:54

Przez cały sierpień i wrzesień oddajemy hołd żołnierzom i ofiarom Powstania Warszawskiego. Najbliższe uroczystości upamiętniające walki powstańcze już w najbliższą sobotę 5. sierpnia.

Relacje

Orkiestra dęta i kropidło z okazji przekazania 100 samochodów dla Policji

Orkiestra dęta i kropidło z okazji przekazania 100 samochodów dla Policji

3816

Tabor Policji warszawskiego garnizonu wzbogacił się o prawie 100 nowych radiowozów. Zakup pojazdów służbowych był możliwy dzięki wsparciu środków budżetowych Policji przez lokalne samorządy. Łącznie na ten cel wydatkowano ponad 6 mln złotych. W oficjalnym przekazaniu, które odbyło się na placu przed Pałacem Mostowskich, udział wzięli samorządowcy, policjanci oraz zaproszeni goście.

Zadzwoń do swojego dzielnicowego - nowa aplikacja MSWiA

Zadzwoń do swojego dzielnicowego - nowa aplikacja MSWiA

2914

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji uruchomiło nową wersję aplikacji mobilnej „Moja Komenda”, dzięki której odnajdziemy dzielnicowego, który opiekuje się naszym rejonem zamieszkania. Aplikacja zawiera także bazę teleadresową wszystkich komend i komisariatów w Polsce. Jest dostępna na telefony z Android.

"Renia" dołączyła do strażaków w Markach

2967

Minister spraw wewnętrznych i administracji, Mariusz Błaszczak, przyjechał w odwiedziny do strażaków-ochotników z Marek. Oprócz podziękowań i wzajemnych kurtuazji wizyta miała też gospodarski charakter. Minister przywiózł ze sobą nowy wóz strażacki, popularną "Renię", który od tej pory znajdzie się na wyposażeniu miejscowych strażaków.

Konferencja

Konferencja "Czas na Muzeum Bitwy Warszawskiej 1920r"

2830

12 marca br. w Bibliotece UW w Warszawie odbyła się konferencja poświęcona budowie muzeum upamiętniającemu największe polskie zwycięstwo militarne w historii XX wieku. Za cztery lata w 2020r. będziemy obchodzić 100. rocznicę bitwy, która - jak twierdzą historycy - zmieniła losy Polski i Europy.

Paulina Sikorska, Urząd Marszałkowski: Stan prac oraz harmonogram konkursów na projekty ZIT WOF

Paulina Sikorska, Urząd Marszałkowski: Stan prac oraz harmonogram konkursów na projekty ZIT WOF

2617

Ruszyły konkursy dotyczące budowy ścieżek rowerowych, a za chwilę rozpocznie się nabór na dofinansowania do budowy parkingów P&R na terenie tzw. Warszawskiego Obszaru Funkcjonalnego, czyli stolicy i poszczególnych gmin z powiatów warszawskiego zachodniego, pruszkowskiego, nowodworskiego, grodziskiego, żyrardowskiego, piaseczyńskiego, otwockiego, mińskiego, wołomińskiego i legionowskiego. Tylko w tym roku zarząd województwa przeznaczył na mobilność miejską ok. 250 mln zł.

Radzymin uczcił żołnierza wyklętego

Radzymin uczcił żołnierza wyklętego

2533

Radzymiński Ośrodek Kultury i Sportu wraz z władzami miasta zorganizował mieszkańcom Radzymina nie lada ucztę. W pierwszą sobotę lutego w ośrodku odbył się koncert patriotyczny poświęcony mieszkańcowi Radzymina - żołnierzowi wyklętemu - p. Mieczysławowi Chojnackiemu.

7.7 mln zł na inwestycje w Ząbkach w 2016r.

7.7 mln zł na inwestycje w Ząbkach w 2016r.

2427

29. grudnia 2015r. uchwalono budżet miasta Ząbki. Zakłada on wydanie 7.7 mln zł na inwestycje infrastrukturalne w mieście. Najwięcej środków zostanie przeznaczonych na szkoły i ich rozbudowę. Dużo mniej pieniędzy niż w poprzednich latach przypadnie na poprawę dróg.

Wywiady

2017 rok będzie okresem rozwoju mniejszych miast

2017 rok będzie okresem rozwoju mniejszych miast

2322

W 2017 roku – podobnie jak w ubiegłym – rynek pracy będzie należał do kandydata. Największe i najbardziej zróżnicowane możliwości kariery zawodowej dostępne są dla osób w dużych miastach. Potwierdzają to wyniki specjalistów i managerów na rynku pracy. Wynika z nich, że Wrocław jest najatrakcyjniejszym miejscem pracy i relokacji – wskazało go 40% badanych respondentów. Inne miasta, tj. Gdańsk, Kraków czy Poznań są atrakcyjnym miejscem pracy dla co 3 pracownika.

– Napływ nowych inwestycji do Polski pozwala sądzić, że 2017 rok będzie dynamicznym okresem rozwoju mniejszych miast – powiedziała serwisowi eNewsroom.pl Agnieszka Wójcik, Market Research Manager w Antal Polska – Miasta – przykładowo Rzeszów – spodziewają się nawet 18 tysięcy miejsc pracy w 2017 roku. Opole w tym roku zawiadomiło o 3 nowych inwestycjach – mają one zapewnić 200 nowych miejsc pracy. Dobra sytuacja na rynku pracy będzie dotyczyła niemal każdego regionu w Polsce – powiedziała Wójcik.

Źródło: enewsroom.pl.

Burmistrz Marek dumny z 1. strefy biletowej

Burmistrz Marek dumny z 1. strefy biletowej

1957

22 września ZTM Warszawa, Rada Warszawy i Rada Miasta Marki osiągnęły porozumienie w kwestii dołączenia miasta Marki do 1. strefy biletowej stolicy. Od 1 listopada br. mieszkańcy obu miast będą mogli podróżować korzystając z tych samych biletów.

Mieszkańcy Marek odczują zmiany w swoich portfelach. Dzięki wejściu do stołecznej strefy komunikacyjnej oszczędzą na biletach. Każdy kij ma jednak dwa końce. Miasto Marki zwiększy za to płatności na rzecz warszawskiego ZTM z 3.5 mln do 4.5 mln rocznie.

W związku ze zmianą stref biletowych modyfikacjom ulegnie numeracja autobusów. Linia 718 zostanie zmieniona na 140, 732 na 240, a 805 na 340. Trasy autobusów bez zmian.

Źródło: UM Marki.

Szukamy

Szukamy "młodych bohaterów" w powiecie wołomińskim

1933

Przyłączmy się do akcji ogłoszonej przez MSWiA pod nazwą "Młody Bohater". Szukajmy w swoim otoczeniu młodych ludzi, którzy swoją postawą i czynami zasługują na wyróżnienie. To mogą być dokonania wielkie, jak uratowanie komuś życia, albo po prostu poinformowanie służb o zbliżającym się niebezpieczeństwie lub zagrożeniu.

Nagrodą w akcji jest okolicznościowy medal, który zostanie wręczony przez Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji. "Młodzi bohaterowie" będą też wpisani do specjalnego rejestru na stronach MSWiA, gdzie każdy będzie mógł poznać ich historię.

PKO BP przypomina o 72. Rocznicy Powstania Warszawskiego

PKO BP przypomina o 72. Rocznicy Powstania Warszawskiego

1894

„1 sierpnia ’44. Pamiętamy” − takim hasłem na fasadzie stołecznej rotundy PKO Bank Polski przypomina o 72. Rocznicy Powstania Warszawskiego i włącza się w jej obchody. Bank zaprasza na wyjątkową wystawę zdjęć Jerzego Tomaszewskiego, korespondenta i fotoreportera powstania. PKO Bank Polski kolejny raz włącza się w obchody rocznicowe Powstania Warszawskiego. Kilka lat wcześniej na budynku Rotundy można było zobaczyć prezentację portretów kobiet biorących udział w Powstaniu, będącą częścią wystawy „Kobiety-Powstańcy”.

Źródło: newsrm.tv.

Burmistrz Chaciński ojcem porozumienia ws. DW635

Burmistrz Chaciński ojcem porozumienia ws. DW635

2253

Jak powiedział Kazimierz Rakowski, starosta wołomiński, duże zasługi w osiągnięciu porozumienia z mieszkańcami Nowego Jankowa oraz Towarzystwem na Rzecz Środowiska ma Krzysztof Chaciński – burmistrz Radzymina. Wszystkie strony podkreślają zgodnie, że długotrwały impas w rozmowach miedzy władzami samorządowymi, a mieszkańcami wynikał przede wszystkim z braku dobrej woli po stronie lokalnych władz. Nie było chęci komunikacji i wysłuchania racji zwykłych ludzi. Jak obiecują sygnatariusze porozumienia, teraz ma się to zmienić, a rozwój cywilizacyjny i zmiany w infrastrukturze nie będą odbywały się kosztem mieszkańców i ich mienia.

Nagroda dla Urzędu Marszałkowskiego w Warszawie

Nagroda dla Urzędu Marszałkowskiego w Warszawie

2448

Już po raz drugi Urząd Marszałkowski Województwa Mazowieckiego w Warszawie otrzymał znak jakości „Przyjazny Urząd”. To prestiżowe wyróżnienie w kategorii „urzędy marszałkowskie” przypada w udziale najbardziej otwartym na potrzeby klientów placówkom. – Nagroda „Przyjazny Urząd” to dla nas bardzo ważne wyróżnienie, bo jej otrzymanie oznacza, że jesteśmy przyjaznym urzędem zarówno dla klientów, jak i pracowników. Kapituła konkursu wysoko oceniła przyjęte przez nas rozwiązanie takie jak: transparentność, udział mieszkańców w kreowaniu prawa, czytelną informację czy profesjonalną obsługę w urzędzie - powiedziała Tamara Borkowska, zastępca dyrektora departamentu organizacji do spraw organizacyjno-prawnych i pełnomocnik marszałka ds. zintegrowanego systemu zarządzania.

Wołomin (na razie) przegrywa w walce o łącznik z S8

Wołomin (na razie) przegrywa w walce o łącznik z S8

1981

Komplikuje się budowa łącznika pomiędzy miastem Wołomin, a węzłem Wołomin na trasie S8. Przebieg trasy oprotestowali mieszkańcy wsi, przez które droga miałaby przebiegać oraz organizacje proekologiczne. Pomysły na wytyczenie trasy łącznika obu grup są sprzeczne. Burmistrz Wołomina, p. Elżbieta Radwan, ma problem. Jak wiadomo, z organizacjami proekologicznymi walczy się ciężko i często bezskutecznie. Na drugiej szali leży sympatia i głosy mieszkańców Gminy Wołomin. Wypowiedź nagraliśmy kilka tygodni temu, ale jak widać nadal pozostaje aktualna.

A ty jaki masz pomysł na Warszawę przyszłości?

A ty jaki masz pomysł na Warszawę przyszłości?

1787

W Warszawie odbywa się cykl spotkań i debat dotyczących strategii rozwoju stolicy. Jaka powinna być Warszawa za 10-20 lat. W którym kierunku powinna zmierzać w sensie gospodarczym, transportowym, zagospodarowania przestrzennego. Jaka powinna być w tym wszystkim rola mieszkańców. Wreszcie, co należałoby w mieście zmienić, by miasto było przyjazne zarówno dla mieszkańców, jak i przyjezdnych. Rozmawiamy z p. Pauliną Nowicką, ekspertem w obszarze strategii w Biurze Funduszy Europejskich i Rozwoju Gospodarczego UM Warszawa.

Podział Mazowsza mógłby zmniejszyć dotacje z UE

Podział Mazowsza mógłby zmniejszyć dotacje z UE

1848

Jak powiedziała Zofia Fabisiak, Sekretarz Gminy Młodzieszyn, lepiej nie dzielić województwa mazowieckiego. Wszystkie plany strategiczne są przygotowane dla województwa jako całości wraz z Warszawą. Podział mógłby ograniczyć dotacje i wpłynąć niekorzystnie na rozwój lokalnych samorządów. Szczególnie mniejsze samorządy bez środków unijnych nie mają racji bytu. Pytanie, co się z nimi stanie, gdy środki z UE kiedyś się skończą.

Prof. Hubert Izdebski, SWPS: Trzeba rozmawiać o nowej strukturze samorządów województwa mazowieckiego

Prof. Hubert Izdebski, SWPS: Trzeba rozmawiać o nowej strukturze samorządów województwa mazowieckiego

2076

Jak twierdzi prof. Hubert Izdebski z Wydziału Prawa SWPS podział Mazowsza na dwa lub więcej województw to na razie problem czysto akademicki. Do tej pory nie ma żadnych konkretnych propozycji rządowych. Problem organizacji samorządu terytorialnego w woj. mazowieckim istnieje i od niego nie uciekniemy. Ustawa o związkach metropolitalnych (zrzeszenie jednostek samorządu terytorialnego: gmin i powiatów) to abstrakcja. Brakuje instytucji szczebla podregionalnego. Nowa struktura samorządów to może być dopiero początek prawdziwej debaty o przyszłości województwa.

Bartłomiej Rajchert,  Instytut Historyczny: Zaczynamy budowanie społecznego poparcia na rzecz powstania Muzeum Bitwy Warszawskiej 1920r.

Bartłomiej Rajchert, Instytut Historyczny: Zaczynamy budowanie społecznego poparcia na rzecz powstania Muzeum Bitwy Warszawskiej 1920r.

2461

Muzeum Bitwy Warszawskiej powinno było powstać 26 lat temu. Lepiej jednak późno niż wcale. Przygotowana jest infrastruktura – Gmina Wołomin ma projekt, pozwolenie na budowę i działkę. Potrzebne są jedynie pieniądze - mówi Bartłomiej Rajchert ze Stowarzyszenia Instytut Historyczny Bitwa Warszawska 1920. - Przede wszystkim jednak potrzebny jest narodowy plan i ponadpartyjna współpraca. Dobrze, żeby Muzeum powstało najpóźniej w 100. rocznicę Bitwy w 2020r.

Elżbieta Radwan, Burmistrz Wołomina, o Muzeum Bitwy Warszawskiej 1920r.: Zacznijmy opowiadać o zwycięstwie. Zwycięstwa jednoczą

Elżbieta Radwan, Burmistrz Wołomina, o Muzeum Bitwy Warszawskiej 1920r.: Zacznijmy opowiadać o zwycięstwie. Zwycięstwa jednoczą

1973

Czas na Muzeum Bitwy Warszawskiej 1920r. Rozpoczęła się dyskusja o koncepcji parku historyczno-militarnego w Ossowie, gdzie muzeum ma być zlokalizowane. Trzeba głośno mówić, że Bitwa Warszawska jest naszym dobrem ogólnonarodowym. Zwyciężyła Polska, Europa i chrześcijaństwo. Zwycięstwa jednoczą - powiedziała Burmistrz Wołomina, Elżbieta Radwan - Kultywujemy tragiczne karty z naszej historii. Zacznijmy być dumni z chlubnych wydarzeń. Najlepszym miejscem, by nadrobić stracony czas, jest Ossów.