Informacje

Witold Sokołowski
Witold Sokołowski 2017-08-07 13:02:06

Obchody rocznicy "Cudu nad Wisłą" i święta Wojska Polskiego w Radzyminie

Radzymin, „miasto Cudu nad Wisłą”, przygotował na obchody 97. rocznicy zwycięskiej Bitwy Warszawskiej 1920 bogaty program wydarzeń patriotycznych, kulturalno-rozrywkowych, sportowych i rekreacyjnych. Główne uroczystości patriotyczne odbędą się na Cmentarzu Poległych 1920 w Radzyminie o godz. 17:00. Sierpniowe święto odzwierciedla silną tradycję historyczną Radzymina, związaną z przełomowym momentem Bitwy Warszawskiej – odbiciem miasta z rąk bolszewików 15 sierpnia 1920 r.

Uroczystości są objęte Honorowym Patronatem Prezydenta RP, zaś w Honorowym Komitecie organizacyjnym zasiadają: Minister Obrony Narodowej Antoni Macierewicz, Wojewoda Mazowiecki Zdzisław Sipiera, Marszałek Województwa Mazowieckiego Adam Struzik, Ordynariusz Diecezji Warszawsko-Praskiej abp Henryk Hoser.

Wydarzenia w dniu 15.08.2018

Najważniejszym i najbardziej doniosłym punktem uroczystości jest rocznicowa Msza Święta i Apel Poległych, które rokrocznie 15 sierpnia odbywają się na Cmentarzu Poległych 1920 w Radzyminie o godz. 17:00. Gośćmi tych uroczystości są przedstawiciele najwyższych władz państwowych, samorządowcy, licznie zgromadzeni mieszkańcy i turyści.

Dzień rozpoczną cykliczne wydarzenia sportowe: XXVI półmaraton Bieg 1920, XXVII Zawody Gołębiarskie „Cud nad Wisłą” i XXVII Turniej Brydżowy im. J. Połulicha. Nie zabraknie też atrakcji dla miłośników sportów motorowych – przez miasto przejadą uczestnicy XVII Rajdu Motocyklowego MotoCud. Podczas otwarcia rajdu motocykliści zasadzą Dąb Katyński w alei przy Cmentarzu Poległych 1920. O godz. 16:00 w ramach „MotoCudu” odbędą się pokazy stuntu motocyklowego.

Przez cały dzień w centrum Radzymina będzie dostępna wystawa sprzętu wojskowego, podczas której będzie można z bliska obejrzeć m.in. czołg PT-91, transporter opancerzony Rosomak, samochód rozpoznawczy HMMWV, armatę przeciwlotniczą ZU-23-2 i inne rodzaje broni, wykorzystywanej przez Wojsko Polskie. Wystawę w Radzyminie z okazji Święta Wojska Polskiego zorganizowało Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych.

Gwiazdą wieczoru 15 sierpnia w Radzyminie będzie Sylwia Grzeszczak, której koncert rozpocznie się o godz. 21:45. Wcześniej, o godz. 20:15 na scenie głównej na pl. T. Kościuszki, wystąpi kabaret „Paranienormalni”, zaś pomiędzy tymi występami publiczność będzie mogła podziwiać pokaz laserowy. Wieczorne koncerty poprzedzi występ zespołu „Alex with Revenge” z Kobyłki.

Dla rodzin z dziećmi Gmina Radzymin przygotowała specjalną „Strefę Rodzinną” w parku ks. Eleonory Czartoryskiej ze spektaklami, konkursami i animacjami dla najmłodszych.

Wydarzenia towarzyszące

Programowi 15 sierpnia w Radzyminie towarzyszą ciekawe imprezy okolicznościowe w poprzedzających dniach.

Dla miłośników bardziej klasycznej muzyki w Radzyminie w niedzielę, 13 sierpnia o godz. 18:00 odbędzie się XIV Festiwal Operetkowo-Operowy na Mazowszu. Z operetkowymi „Melodiami południowych winnic” wystąpią Beata Wardak i Leszek Świdziński wraz z zespołem. Koncert odbędzie się w hali sportowej Gimnazjum nr 1 w Radzyminie przy ul. Batorego o godz. 18:00.

Weekend 12-13 sierpnia przebiegnie pod znakiem sportów zespołowych na stadionie RKS Mazur Radzymin. W sobotę 12 sierpnia odbędzie się tam Turniej Seniorów w Piłce Nożnej w 97. Rocznicę Bitwy Warszawskiej oraz III Turniej w Siatkowej Piłce Plażowej. W niedzielę 13 sierpnia – Turniej dla Dzieci w Piłce Nożnej w 97. Rocznicę Bitwy Warszawskiej. Ponadto w sobotę 12 sierpnia Koło PZW nr 19 w Radzyminie zorganizowało otwarte zawody wędkarskie "Cud nad Wisłą", które rozpoczną się o godz. 6:30 rano na łowisku Jegiel k/Wyszkowa.

Tradycja obchodów 15 sierpnia w Radzyminie

Tradycja obchodów zwycięskiej Bitwy Warszawskiej jest mocno zakorzeniona w społeczności Radzymina i sięga czasów międzywojennych. Odbicie miasta z rąk bolszewików 15 sierpnia 1920 roku było jednym z punktów zwrotnych bitwy Warszawskiej. Miasto i mieszkańcy mocno ucierpieli w czasie walk, wspierając polskie wojska. W Radzyminie znajduje się też jeden z największych cmentarzy wojennych z roku 1920 r., gdzie rokrocznie w Święto Wojska Polskiego odbywają się państwowe uroczystości. Program obchodów realizowany jest przy współpracy m.in. z Ministerstwem Obrony Narodowej i Wojskiem Polskim, a w szczególności z dowództwem Garnizonu Warszawa, które co roku zapewnia uroczystą oprawę wojskową. W obchodach w Radzyminie bierze udział wielu znamienitych gości, przedstawicieli władz państwowych, lokalnych i kościelnych, a także liczni mieszkańcy z najbliższych okolic i z całej Polski. Obchody są organizowane z myślą, że 97. rocznica Bitwy Warszawskiej 1920 po raz kolejny przypomni społeczeństwu znaczenie walk, które zaważyły o dalszych losach Polski, Europy i świata.

Pełen program obchodów prezentujemy poniżej oraz na naszej stronie www.radzymin.pl.

Komentarze

Zobacz podobne

Od 1 września podróż za jeden uśmiech

Od 1 września podróż za jeden uśmiech

1084

Od piątku, 1 września br. uczniowie szkół podstawowych i gimnazjów podróżują komunikacją miejską bezpłatnie, na podstawie kart ucznia. Autobusy, tramwaje, metro i pociągi SKM przewożą rocznie ponad miliard pasażerów.

Otwarcie nowej siedziby Zespołu Szkół Specjalnych w Radzyminie

Otwarcie nowej siedziby Zespołu Szkół Specjalnych w Radzyminie

1370

Starosta Wołomiński zaprasza na uroczyste otwarcie nowej siedziby Zespołu Szkół Specjalnych w Radzyminie. Już w najbliższy poniedziałek 4 września 2017.

Co słychać w sprawie remontów wołomińskich szkół i przedszkoli

Co słychać w sprawie remontów wołomińskich szkół i przedszkoli

948

Już za chwilę zabrzmi pierwszy dzwonek w roku szkolnym 2017/2018. Czy wołomińskie dzieci i młodzież będą miały gdzie się uczyć? Prezentujemy przegląd remontów w wołomińskich placówkach edukacyjnych.

Centrum Nauki Kopernik dla uczniów z Warszawy, Grodziska Mazowieckiego, Otwocka, Żyrardowa, Kobyłki, Lesznowoli i Starych Babic

Centrum Nauki Kopernik dla uczniów z Warszawy, Grodziska Mazowieckiego, Otwocka, Żyrardowa, Kobyłki, Lesznowoli i Starych Babic

883

Centrum Nauki Kopernik przygotuje działania edukacyjne dla 1,9 tys. uczniów oraz 164 nauczycieli z siedmiu gmin – Warszawy, Grodziska Mazowieckiego, Otwocka, Żyrardowa, Kobyłki, Lesznowoli i Starych Babic. Całkowita wartość projektu to ponad 4,9 mln zł.

Rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego na Wiśle (wideo)

Rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego na Wiśle (wideo)

786

1 sierpnia 1944r. o godz. 17.00 wybuchło Powstanie Warszawskie. Warszawscy wodniacy oraz środowiska zrzeszone wokół Fundacji Rok Rzeki Wisły uczciły 73. rocznicę tego zrywu uroczystym rejsem pt. "Wisła, godzina W".

Studenci z 4 kontynetów w Politechnice Łódzkiej

Studenci z 4 kontynetów w Politechnice Łódzkiej

744

Politechnika Łódzka gości około 80 praktykantów z całej Europy, a także z Chin, Hong Kongu, Japonii, USA, liczną grupę stanowią też studenci z Ameryki Łacińskiej, w tym z Ekwadoru, Brazylii i Meksyku.

Relacje

Relacja z otwarcia przedszkola nr 2 w Radzyminie

Relacja z otwarcia przedszkola nr 2 w Radzyminie

3656

Przedszkole nr 2 w Radzyminie działa od 1979 roku. Do sierpnia br. jego siedziba mieściła się przy ul. Konstytucji 3 Maja, gdzie dysponowało czterema salami. Przeprowadzka do nowego budynku przy ul. Witosa pozwoliła zwiększyć znacząco liczbę dzieci zapisanych do przedszkola i poprawić warunki do zabawy i edukacji.

Motorowodniacy oddają hołd Powstańcom Warszawy

Motorowodniacy oddają hołd Powstańcom Warszawy

3279

1 sierpnia miejska.tv skorzystała z zaproszenia Fundacji Rok Rzeki Wisły oraz UM Warszawa, by uczcić godzinę "W" rejsem po Wiśle. Jakież było nasze zaskoczenie, gdy nagle w okolicach Bulwaru Flotylli Wiślanej wokół naszego statku zaroiło się od łódek, motorówek, kajaków i innych jednostek pływających.

Tour de Pologne na historycznym szlaku

Tour de Pologne na historycznym szlaku

3872

Jak co roku wokół wyścigu kolarskiego Tour de Pologne odbywa się szereg wydarzeń towarzyszących. 4. lipca na Cmentarzu Poległych 1920r. w Radzyminie miała miejsce wzruszająca uroczystość upamiętnienia kolarzy - uczestników Bitwy Warszawskiej 1920r. Niewiele osób wie, że po stronie wojsk walczących z armia bolszewicką w 1920r. byli również członkowie ówczesnego Warszawskiego Towarzystwa Cyklistów.

Wideorelacja z festynu rodzinnego w Przedszkolu Publicznym

Wideorelacja z festynu rodzinnego w Przedszkolu Publicznym "Skrzat" w Ząbkach

2552

Tegoroczny festyn rodzinny w "Skrzacie" na długo zapisze się w naszej pamięci. Przede wszystkim ze względu na wspaniałą atmosferę, jaką na scenie przedszkolnego amfiteatru i poza nim stworzyli rodzice i wychowawcy. Ogromne wrażenie zrobił na nas wysiłek organizacyjny, jaki został w tę imprezę włożony. Nie byłaby ona możliwa bez zaangażowania wielu osób, w tym rodziców dzieci, które do przedszkola uczęszczały w minionych latach.

Ojczyzna polszczyzna. Młodzież wołomińska pisze dyktando

Ojczyzna polszczyzna. Młodzież wołomińska pisze dyktando

3373

MOK w Markach jest organizatorem konkursu ortograficznego Dyktando 2016. To już 21. edycja tego konkursu. W rywalizacji na znajomość ortografii języka polskiego uczestniczą mieszkańcy wszystkich miast i miejscowości powiatu wołomińskiego. Patronem dyktanda jest starosta wołomiński p. Kazimierz Rakowski.

Ogólnopolski Dzień Otwarty Tylko Dla Dziewczyn

Ogólnopolski Dzień Otwarty Tylko Dla Dziewczyn

3120

Akcja Dziewczyny na politechniki! jest wspólnym projektem Konferencji Rektorów Polskich Uczelni Technicznych (KRPUT) i Fundacji Edukacyjnej Perspektywy. Jej celem jest zachęcenie uczennic szkół ponadgimnazjalnych do podejmowania studiów inżynierskich, zwłaszcza na kierunkach stricte technicznych – tych najbardziej potrzebnych, przyszłościowych i intratnych, otwierających międzynarodowy rynek pracy.

Wywiady

Mieszkańcy utrudniają odbiór Szkoły Podstawowej w Ząbkach?

Mieszkańcy utrudniają odbiór Szkoły Podstawowej w Ząbkach?

854

Burmistrz Perkowski tłumaczy przyczyny opóźnień w odbiorze nowego budynku w SP1 w Ząbkach. Prace modernizacyjne zakończyły się już w wrześniu 2017r. Tymczasem mamy luty, a dzieci wciąż nie mogą korzystać z nowych pomieszczeń.

Gdzie leży przyczyna takiej sytuacji? Wg burmistrza Ząbek przyczyniają się do tego mieszkańcy sąsiadujących ze szkołą ulic. Jak twierdzi, w trakcie budowy i po niej podnoszone są przez nich rozmaite zarzuty pod adresem wykonawcy inwestycji, m.in. kwestie bezpieczeństwa dzieci, czy dostępu do własnych posesji po remoncie lokalnych dróg.

Skargi mieszkańców składane do różnych instancji oraz przeciągające się procedury sprawiają, że budynek stoi pusty, a uczniowie podstawówki nadal tłoczą się w starych salach. W nowym skrzydle miały się znaleźć szatnie, świetlica, zaplecze kuchenne, niewielka sala gimnastyczna, dwie sale lekcyjne, biblioteka, pomieszczenia administracyjne oraz pokój nauczycielski.

Prawda zapewne leży pośrodku. Oby tylko kolejna wielka inwestycja oświatowa w Ząbkach, jaką jest budowa SP4, nie utknęła, bo komuś nie spodoba się widok żurawia za oknem, albo rozkopana ulica.

Źródło wideo: Youtube / Robert Perkowski.

Nauczyciele polecają korepetycje w wakacje

Nauczyciele polecają korepetycje w wakacje

1471

Rozpoczynają się wakacje. Nie dla wszystkich polskich dzieci przerwa od szkoły oznacza jednak przerwę od nauki. Aż 45% uczniów zamierza spędzić część wakacji nad książkami. Pewna grupa dzieci na pewno będzie też chodziła w najbliższych miesiącach na korepetycje. Będą one dość kosztowne…

Źródło: infowire.pl.

Studiowanie nauk ścisłych nie wiąże się z płcią, a z predyspozycjami

Studiowanie nauk ścisłych nie wiąże się z płcią, a z predyspozycjami

2390

Prof. Władysław Wieczorek, prorektor ds. studenckich z Politechniki Warszawskiej, zachęca do studiowania nauk ścisłych. Politechnika obecnie rekrutuje ok. 40% studentów płci żeńskiej rocznie. Świadczy to o tym, że stereotypy dotyczące kobiet w zawodach technicznych odchodzą w przeszłość. Na uczelni prof. Wieczorek również zachwala sobie współpracę z kobietami na stanowiskach kierowniczych.

Dlaczego młode kobiety kształcą się wg utartych stereotypów

Dlaczego młode kobiety kształcą się wg utartych stereotypów

2937

Młodzi ludzie nie wiedzą, że można kształcić się inaczej. Mało jest wsparcia ze strony doradców i ekspertów. Nie pokazuje się przykładów, że można realizować się w niestereotypowym zawodzie, który wcześniej uważany był za typowo męski. Trzeba pokazać młodym ludziom spektrum możliwości i zachęcać do niekonwencjonalnych wyborów. Często można poszukać ciekawej ścieżki rozwoju zawodowego poza miejscem zamieszkania. Trzeba o tym młodym ludziom mówić i budować przekonanie, że mogą sobie poradzić w każdych okolicznościach - mówi Justyna Sarnowska z Uniwersytetu SWPS.

Defibrylatory i miasteczko ruchu drogowego w każdej mareckiej szkole

Defibrylatory i miasteczko ruchu drogowego w każdej mareckiej szkole

2624

UM Marki wyposaża coraz więcej szkół i obiektów użyteczności publicznej w defibrylatory. To część szerszego planu działania zakładającego edukację społeczeństwa w zakresie ratownictwa medycznego i udzielania pierwszej pomocy. Inną częścią planu jest mobilne miasteczko ruchu drogowego, które będzie wędrować po mareckich szkołach i uczyć młodzież prawidłowego uczestnictwa w ruchu drogowym. Założenia planu przedstawia Burmistrz Marek, p. Jacek Orych.

Wołomin szuka pomysłów na konkursy dla młodzieży

Wołomin szuka pomysłów na konkursy dla młodzieży

2641

30 tys. złotych udało się pozyskać przez UM Wołomin na trzy konkursy ekologiczne dla dzieci i młodzieży z miejscowych szkół. Jak mówi Joanna Żero z Wydziału Komunikacji Społecznej, cel jest szczytny, bo chodzi o edukację nt. ekologii i ochrony środowiska. Żeby dzieci były uczulone na to, że zanieczyszczenie środowiska nie pozostaje bez wpływu na nasze życie i zdrowie. Oprócz uczniów zyskały również szkoły i kreatywni nauczyciele. Tak trzymać!