Marki

Informacje

13 i 14-latka z Marek z zarzutem kradzieży mienia

13 i 14-latka z Marek z zarzutem kradzieży mienia

2017-08-19 13:12:24

13 i 14-latkę mieszkanki podwarszawskich Marek zatrzymali i rozliczyli jako nieletnich sprawców czynu karalnego – kradzieży wartego blisko 1200 tabletu funkcjonariusze Ogniwa ds. Nieletnich i Patologii wołomińskiej Komendy. Zebrane materiały prowadzonego postępowania policjanci już skierowali do sądu rodzinnego w Wołominie.

Policjant w cywilu udaremnił napad na sklep w Markach

Policjant w cywilu udaremnił napad na sklep w Markach

2017-04-12 13:45:32

Dzięki szybkiej interwencji policjanta został zatrzymany mężczyzna, który napadł na sklep spożywczy. Zdarzenie miało miejsce w Markach. Sprawca wszedł do lokalu, zażądał wydania pieniędzy. W tym momencie zareagował policjant, który chwilę wcześniej zauważył, jak napastnik zakłada chustę na twarz.

Kronika Policyjna - Marki (13.03.2017 - 26.03.2017)

Kronika Policyjna - Marki (13.03.2017 - 26.03.2017)

2017-04-05 15:36:35

W Markach przydarzył się kolejny przypadek wyłudzenia "na policjanta". Poza tym Policja informuje o włamaniach do garaży i mieszkań, kradzieżach rowerów i samochodów oraz kolizjach drogowych.

Kronika Policyjna - Marki (20.02.2017 - 12.03.2017)

Kronika Policyjna - Marki (20.02.2017 - 12.03.2017)

2017-03-17 14:04:37

Pierwsza połowa marca upłynęła w Markach pod znakiem włamań i kradzieży. Łupem złodziei padał sprzęt elektroniczny, gotówka i samochody. Miejscowa Policja zatrzymała też kilku nietrzeźwych kierujących i posiadaczy narkotyków.
 

W centrum Marek powstanie miejsce spotkań dla mieszkańców

W centrum Marek powstanie miejsce spotkań dla mieszkańców

2017-03-08 14:15:40

W Markach nie ma publicznego miejsca, gdzie można byłoby się spotkać - taką opinię często wygłaszają nasi mieszkańcy. W ubiegłym roku burmistrz Jacek Orych zaproponował, by wypełnić tę lukę i przy Fabrycznej 3 stworzyć centrum aktywności lokalnej.

Sobotnia strzelanina w pobliżu M1 w Markach

Sobotnia strzelanina w pobliżu M1 w Markach

2017-02-20 15:04:46

W sobotnie przedpołudnie w okolicy centrum handlowego M1 w Markach rozegrały się sceny jak z filmu sensacyjnego. W szałasie pod lasem zabarykadowała się kobieta. Istniało podejrzenie, że posiada przy sobie niebezpieczne przedmioty i może stanowić zarażenie dla innych osób.

Relacje

"Jest pięknie". Wielka poezja z małych Marek

5140

W Markach mieszkają i tworzą dwie poetki - matka i córka - Wanda i Aleksandra Spalińskie. Relacja z ich wieczoru poetyckiego w MOK Marki zatytułowanego „Jest pięknie”. Poetkom towarzyszył recital Marty Kuszakiewicz.

Burmistrz Marek symbolicznie przyłączył miasto do Warszawy

Burmistrz Marek symbolicznie przyłączył miasto do Warszawy

2674

Od 1 listopada oficjalnie, a od dziś symbolicznie, mieszkańcy Marek mogą dojeżdżać do stolicy korzystając z warszawskiej komunikacji ZTM na wspólnym bilecie.

"Renia" dołączyła do strażaków w Markach

3744

Minister spraw wewnętrznych i administracji, Mariusz Błaszczak, przyjechał w odwiedziny do strażaków-ochotników z Marek. Oprócz podziękowań i wzajemnych kurtuazji wizyta miała też gospodarski charakter. Minister przywiózł ze sobą nowy wóz strażacki, popularną "Renię", który od tej pory znajdzie się na wyposażeniu miejscowych strażaków.

Ojczyzna polszczyzna. Młodzież wołomińska pisze dyktando

Ojczyzna polszczyzna. Młodzież wołomińska pisze dyktando

3296

MOK w Markach jest organizatorem konkursu ortograficznego Dyktando 2016. To już 21. edycja tego konkursu. W rywalizacji na znajomość ortografii języka polskiego uczestniczą mieszkańcy wszystkich miast i miejscowości powiatu wołomińskiego. Patronem dyktanda jest starosta wołomiński p. Kazimierz Rakowski.

Co dalej z piłkarkami Marcovii Marki?

Co dalej z piłkarkami Marcovii Marki?

2896

W niedzielnym turnieju półfinałowym o Puchar Prezesa ZPRP piłkarki ręczne Marcovii z rocznika 2003 zajęły dopiero czwarte miejsce. W żadnym ze spotkań drużyna nie odniosła zwycięstwa. Mimo nieudanego ostatniego meczu z Rokis-em Radzymin nie można im jednak odmówić waleczności i talentu. Pytanie, co dalej stanie się z tą drużyną.

Paweł Pączek opowiada o idei miasteczka rowerowego w Markach

Paweł Pączek opowiada o idei miasteczka rowerowego w Markach

3039

Rajdy rowerowe po Markach i okolicy mają swoja długą tradycję. Miedzy innymi za sprawą p. Pawła Pączka z klubu rowerowego "Trybik". Jak to się wszystko zaczęło? Mówi Prezes mareckiego klubu rowerowego "Trybik".

Straż Miejska uczy dzieci z Marek udzielania pierwszej pomocy

Straż Miejska uczy dzieci z Marek udzielania pierwszej pomocy

2363

Warto zaczynać naukę udzielania pierwszej pomocy już od najmłodszych lat. Jak twierdzi Daniel Żołędowski ze Straży Miejskiej w W-wie, taka umiejętność może uratować życie i zdrowie niejednej osobie.

Beata Kurda zdradza przepis na miłość (śpiewająco)

Beata Kurda zdradza przepis na miłość (śpiewająco)

3265

Jak skomplikowane bywają uczucia i relacje męsko-damskie wiedzą nie tylko panie. W walentynkowy wieczór marecka publiczność bawiła się przy piosenkach o miłości w wykonaniu Beaty Kurdy.

Karnawał w Markach rozpoczęty

Karnawał w Markach rozpoczęty

3273

Sobota w Markach nie musi być nudna. Udowodnił to Marecki Ośrodek Kultury. 16 stycznia zaprosił bowiem mieszkańców Marek i okolicznych miejscowości na noworoczny koncert pt. "Od operetki do filmu".

Wywiady

Michał Babicki przedstawia założenia planu rewitalizacji miasta Marki

Michał Babicki przedstawia założenia planu rewitalizacji miasta Marki

3572

Rewitalizacja to przywracanie do dawnej świetności. Coraz częściej oprócz samej odbudowy obiektów zwraca się uwagę na ich funkcjonalność i społeczną użyteczność. Tym tropem podążają urzędnicy z magistratu w Markach. Program rewitalizacji miasta Marki zakłada wsłuchiwanie się w potrzeby lokalnych społeczności.

Michał Babicki z Wydziału Planowania i Rozwoju w UM Marki przedstawia plan prac nad rewitalizacją Marek. Rewitalizacja obejmie m.in. ul. Piłsudskiego, teren tzw. Zwałki (dawne wysypisko śmieci między ulicą Grunwaldzką a Okólną), teren zbiornika Konne, okolice jeziora Kruczek. Szacunkowy koszt rewitalizacji to 80 mln zł. Plan rewitalizacji po przyjęciu przez Radę Gminy będzie podstawą do pozyskiwania środków finansowych.

Burmistrz Marek snuje plany inwestycyjne na 2017r.

Burmistrz Marek snuje plany inwestycyjne na 2017r.

2245

Najbliższe lata w Markach upłyną pod znakiem inwestycji komunikacyjnych. Jak mówi Burmistrz Jacek Orych w wakacje 2017r. oddana do użytku zostanie obwodnica Marek, która powinna zmniejszyć ruch na al. Piłsudskiego nawet o 2/3. A to dopiero początek zmian. Komfort poruszania się po mieście powinny poprawić nowe chodniki i ścieżki rowerowe. Dla tych, którzy zechcą w Markach przesiąść się w komunikację miejską i podążać do Warszawy na ul. Dużej i ul. Sportowej zaplanowano 2 parkingi typu parkuj i jedź na łącznie 160 samochodów. Autobusy miejskie zjadą wreszcie w boczne ulice miasta, dzięki czemu łatwiej będzie dotrzeć do nowo powstających osiedli. W dalszej perspektywie jest przedłużenie linii tramwajowej z Białołęki aż do ul Słonecznej w Markach. Obie gminy zdecydowały o współpracy przy tej inwestycji.

Burmistrz Marek dumny z 1. strefy biletowej

Burmistrz Marek dumny z 1. strefy biletowej

2502

22 września ZTM Warszawa, Rada Warszawy i Rada Miasta Marki osiągnęły porozumienie w kwestii dołączenia miasta Marki do 1. strefy biletowej stolicy. Od 1 listopada br. mieszkańcy obu miast będą mogli podróżować korzystając z tych samych biletów.

Mieszkańcy Marek odczują zmiany w swoich portfelach. Dzięki wejściu do stołecznej strefy komunikacyjnej oszczędzą na biletach. Każdy kij ma jednak dwa końce. Miasto Marki zwiększy za to płatności na rzecz warszawskiego ZTM z 3.5 mln do 4.5 mln rocznie.

W związku ze zmianą stref biletowych modyfikacjom ulegnie numeracja autobusów. Linia 718 zostanie zmieniona na 140, 732 na 240, a 805 na 340. Trasy autobusów bez zmian.

Źródło: UM Marki.

Defibrylatory i miasteczko ruchu drogowego w każdej mareckiej szkole

Defibrylatory i miasteczko ruchu drogowego w każdej mareckiej szkole

2554

UM Marki wyposaża coraz więcej szkół i obiektów użyteczności publicznej w defibrylatory. To część szerszego planu działania zakładającego edukację społeczeństwa w zakresie ratownictwa medycznego i udzielania pierwszej pomocy. Inną częścią planu jest mobilne miasteczko ruchu drogowego, które będzie wędrować po mareckich szkołach i uczyć młodzież prawidłowego uczestnictwa w ruchu drogowym. Założenia planu przedstawia Burmistrz Marek, p. Jacek Orych.

Uczniowie z Marek pod kontrolą e-dzienników

Uczniowie z Marek pod kontrolą e-dzienników

2419

Nie wiadomo, czy to dobra, czy zła wiadomość dla mareckich uczniów. Od 1 kwietnia br. wszystkie szkoły w Markach są już objęte kontrolą e-dzienników. To system informatyczny, który pozwala szkołom zastąpić tradycyjne papierowe dzienniki ich internetowym odpowiednikiem. Od tej pory oceny uczniów, frekwencja, czy zachowanie mogą być na bieżąco monitorowane przez rodziców i nauczycieli. Rodzice poznają aktualne postępy w nauce swoich dzieci. Mogą się też komunikować z nauczycielami i wychowawcami. Rodzice, pamiętajcie jednak, że mimo wielu udogodnień e-dziennik nie zastąpi bezpośredniego kontaktu ze szkołą.

Marki wdrażają pomysł z amerykańskich filmów

Marki wdrażają pomysł z amerykańskich filmów

2732

Burmistrz Marek, Jacek Orych, postanowił sklonować pomysł znany z amerykańskich filmów dla młodzieży - źródełko wody pitnej dostępne na korytarzu dla wszystkich uczniów. Ideę podchwyciły Wodociągi Mareckie. Na początek źródełka pojawiły się w 6 mareckich szkołach. Jak powiedział Kajetan Specjalski, Dyrektor Wodociągów, woda ta jest zdrowsza od napojów gazowanych dzięki zmodernizowanej sieci wodociągów i dobrym ujęciom wody źródlanej. Poza tym, woda ta jest ciągle monitorowana.

Beata Sawoń, Marecki Klub Kobiet z Pasją: Chciałyśmy zaprzeczyć, że Marki to tylko miasto-sypialnia

Beata Sawoń, Marecki Klub Kobiet z Pasją: Chciałyśmy zaprzeczyć, że Marki to tylko miasto-sypialnia

2606

Beata Sawoń z Mareckiego Klubu z Pasją wpadła na pomysł i zorganizowała I Konwent Kobiet Szminka 2016. Główną ideą spotkania było zaprzeczenie obrazu Marek jako miasta-sypialni.

Liczba mieszkańców Marek w ostatnim czasie podwoiła się. W wyniku tego ludzie się po prostu nie znają. Konwent Kobiet był okazją, by przybliżyć swoje zainteresowania, poznać się i wymienić doświadczenia. To także świetne miejsce, aby promować kobiety kreatywne i przedsiębiorcze. Marki to miasto pełne pasji, tętniące życiem - podkreśliła Beata Sawoń.

Konwent Kobiet SZMINKA 2016 w liczbach: 254 zarejestrowane Uczestniczek, 8 Pań biorących udział w programie Metamorfozy, 14 organizatorek z fundacji „Marecki Klub Kobiet z Pasją”, 1 pomocny Burmistrz.

Pod koniec oficjalnej części Konwentu Burmistrz Marek p. Jacek Orych udekorował laureatki konkursu "Kobieta z Marką 2016". Nagrodę w kategorii działalność społeczna otrzymała pani Monika Wysocka, w kategorii kultura pani Agnieszka Lużyńska, natomiast w kategorii przedsiębiorczość pani Marlena Stosio.

Tomasz Jakóbczak, UM Marki: Miastu brakuje strefy rekreacyjno-gastronomicznej

Tomasz Jakóbczak, UM Marki: Miastu brakuje strefy rekreacyjno-gastronomicznej

2901

Miasto Marki rozpoczyna proces rewitalizacji przestrzeni poprzemysłowych. Dotyczy to przede wszystkim obiektów pozostałych po fabryce Briggsów. Pierwszym tego etapem był konkurs dla studentów architektury z politechniki Warszawskiej. Wyróżnione zostały cztery osoby, których prace można obejrzeć na wystawie w MOK Marki.

Najważniejsze jest, by nowe obiekty łączyły funkcje publiczne z komercyjnymi i użytkowymi. Miastu brakuje miejsc multidyscyplinarnych, które posiadają różne cechy np. rekreacyjne i gastronomiczne. Przy wyborze najlepszych projektów kierowałem się tym, by przestrzeń była jak najbardziej użytkowa, by ocalić miejsce od degradacji - mówi Tomasz Jakóbczak, Główny specjalista w Wydziale Promocji i Rozwoju w Urzędzie Miasta Marki.

Miasto Marki zmienia wizerunek: jest hasło, będzie nowe logo i maskotka

Miasto Marki zmienia wizerunek: jest hasło, będzie nowe logo i maskotka

2348

Burmistrz Marek, p. Jacek Orych, odsłonił przed nami kolejne etapy zmiany wizerunku miasta. Zaczęło się od konkursu na hasło promocyjne. Następny etap to stworzenie profesjonalnego logotypu oraz księgi identyfikacyjnej. Wielkimi krokami zbliża się akcja rebrandingowa w urzędzie i na ulicach.

W międzyczasie można również wziąć udział w konkursie na maskotkę Marek. Powstałe w ten sposób elementy identyfikacji wizualnej będą wykorzystywane w promocji miasta, pojawią się też w materiałach urzędowych, a nawet na nowych wiatach przystankowych.

Jacek Orych, Burmistrz Miasta Marki, zaprasza na Dzień Kobiet w Markach

Jacek Orych, Burmistrz Miasta Marki, zaprasza na Dzień Kobiet w Markach

3127

Już 6. marca w Markach odbędzie się Konwent Kobiet Szminka 2016. Wydarzeniu towarzyszy też ogłoszenie wyników konkursu "Kobieta z Marką 2016", organizowanego pod patronatem Burmistrza Jacka Orycha. Poza tym, moc innych atrakcji tylko dla pań: finał programu "Metamorfozy", czy wykłady o zdrowiu i urodzie.